Smegenų bangos. Binauralinė terapija

Žinoma, kad žmogaus smegenys pulsuoja, priklausomai nuo emocinės būsenos- gama (30-100Hz), beta (14-30Hz), alfa (8-14Hz), teta (4-8Hz), delta (0.1-4Hz) ir gilios delta (<0.5Hz) dažniais, registruojamais medicininiais EEG prietaisais. Meditacijas praktikuojantis žmogus gali pats nusiraminti, pereiti nuo vienos būsenos prie kitos be pašalinio poveikio, tačiau šiuolaikiniam, skubančiam žmogui tai yra sudėtinga – reikalinga išorinė pagalba. Stimulą galima sukurti, klausantis specialių dažnių per ausines (binauralinis poveikis), per labai žemų dažnių kolonėles (monoralinis), ritmu (šamanų būgnai), ritmišku šokiu, klausantis dainavimo (dainininko vibrato atitinka Delta), naudojant du išderintus kamertonus, krištolo ar Himalajų dubenis, klausantis 60 BPM (bitai per minutę) muzikos, Vibroakustinės muzikos terapijos metu.

DELTA (0.5-4 Hz arba ciklai per sekundę) smegenų ritmai registruojami gilaus, be sapnų miego metu. Per naktį tai įvyksta kelis kartus, ir trunka maždaug 1,5 val. Laikoma, kad tuo metu susijungiama su Visata, išeinama iš kūno, tačiau nieko neprisimename. Tai galioja ir visai gyvūnijai. Kiekvienam žmogui būdingas tik tam tikras siauras Delta virpesių diapazonas, todėl yra gana pavojinga klausyti Delta garso įrašų vairuojant ar dirbant, nes galima tuoj pat giliai užmigti, jei įrašas sutaps su Jūsų Delta dažniu. Delta dažniai naudojami relaksacijai, meditacijai, miego pagerinimui, patologinių ląstelių naikinimui, energinių blokų valymui.

TETA (4-8 Hz) dažniai smegenyse paprastai generuojami prieš užmiegant ir bundant. Ji taip pat vyrauja mūsų nakties miego bei visą laiką popiečio miego metu. Chirurgai, prieš pradėdami operuoti, laukia, kol narkozę gavusio paciento smegenys nusiramins iki Teta dažnių. Teta būsenoje mes esame lyg „tarp Dangaus ir Žemės“, smegenys nesiblaško, jos veikia kūrybiškai, vizualizuojančiai, apima labai plačiai. Štai kodėl jos metu per sapnus gaunami ilgai laukti sprendimai, lengvai pasisavinama informacija. Teta dažniais smegenys pradeda veikti ir tada, kai nusiraminę, giliai atsipalaidavę žiūrime į vandenį, liepsną, gamtos panoramą, įsijaučiame į muziką, medituojame. Tuo metu mes jaučiame, kad esame vieningi su Visata. Naudojamos įvairios technikos šiai būsenai pasiekti, tame tarpe ypač efektyvi vibroakustinė muzikos terapija. Teta būsena būtina gijimo procesams ir fizinei bei emocinei sveikatai palaikyti, nes: 1-veikia atpalaiduojančiai, 2-padeda užmigti, 3-skatina kūrybiškumą (pvz., dabar populiarūs vizualizacijos mokymai), 4- yra portalas į Visatą, 5-yra galimybė vidiniam perprogramavimui, pokyčiams ir gydymui, 6-sutvarko išbalansuotą kūno natrio-kalio lygį, kas svarbu smegenų aprūpinimui cheminėmis medžiagomis.

ALFA (8-12 Hz) – „dėmesinga relaksacija“, kai skaitome knygą, žiūrime kinofilmą, ką nors studijuojame, kai aplinka mūsų neblaško (ramu, jauku, šilta), o kūnas nekelia problemų (nekamuoja skausmas, esame sotūs). Ši būsena palanki įsiminti informaciją mokantis, susikaupti ties sprendimo idėjomis, paanalizuoti variantus ir pan. Tai – dažna būsena, kai mes gerai jaučiame savo kūną, esame jame. Tokie pojūčiai padeda sportininkams, šokėjams. Alfa ritmai: 1- mažina stresą (prieš varžybas, egzaminą), 2- pagerina mokymąsį (matoma platesnė perspektyva), 3-padeda kūrybiškai išspręsti problemą, nesiblaškant, 4- „pastato ant žemės“ su galimybe būti atviram, 5-surikiuoja padrikas mintis.

BETA (12-30 Hz) – dažniausia kasdieninė būsena, kai ką nors veikiame ir apdorojame informaciją. Ilgiausiai ji būna apskaitininkams ir juristams. Žema Beta (12-17 Hz) būna, kai intensyviai protaujame, aktyviai veikiame. Aukšta beta (17-30 Hz) būdinga „gyventi ar mirti“ būsenai, pykčiui, neapykantai, įtampai. Šią būseną dažniausiai sukelia stresuojanti aplinka, kurioje dirbame, žmonės, su kuriais bendraujame. Priimta, kad ji yra būtina išgyvenimui, sėkmingam gyvenimo planavimui, tačiau ji labiausiai nenatūrali, todėl daugelis nemėgsta joje būti.

GAMA (30-100, net iki 200 Hz) arba Super aukšta beta – būdinga tik tam tikriems žmonėms: labai treniruotiems sportininkams, ilgai meditacijas praktikuojantiems vienuoliams ar įkvėpimo pagautiems kūrėjams. Atskirais atvejais mes visi, tikriausiai, patyrėme šią būseną, pvz. autoavarijos metu atrodo, kad prieš akis praslenka visas gyvenimas, lyg sulėtintame filme. Taip yra todėl, kad smegenys persijungia į aukštesnį „procesoriaus taktinį dažnį“. Dar šie dažniai išmatuojami psichikos ligomis sergantiems pacientams. Delta bangos asocijuojasi su ekstazę patiriančių asmenų būsena.

GILI DELTA (<0,5 Hz) arba EPSILON – asocijuojasi su „išėjimo iš kūno“ būsena, giliais dvasiniais išgyvenimais, dvasiniu nušvitimu, prabudimu. Širdies ir kvėpavimo ritmas, siekiantis 0,1 Hz laikomas idealiu labai gilios meditacijos ir ilgos praktikos rezultatu.

BINAURALINĖ TERAPIJA skirta paveikti smegenų bangas. Jos pagrindas – nesudėtingi garso įrašai, klausomi per stereo ausines. Kadangi žemo dažnio (kelių Hz) garsą sunku išgauti ausinėse, o jei ir išgautume, jo negirdėsime, į relaksuojantį muzikinį gamtinį ar „ambient“ foną įterpiami papildomi švarūs tonai, kurie nedideliu dažnių skirtumu paduodami skirtingoms ausims, vienas pavyzdžiui, 70 Hz, kitas  –  78 Hz. Jų skirtumą smegenys supranta kaip žemo dažnio 8 Hz (78-70) pulsaciją ir bando prie jos prisiderinti. Taip gali būti normalizuojama, nuraminama, arba, atvirkščiai, stimuliuojama smegenų veikla atitinkamame bangų diapazone. Įrodyta, kad binauraliniai dažniai paveikia smegenų bangas 1 minutės bėgyje, nes smegenys yra labai labilios, prisitaikančios, todėl naudojami daugelyje terapinių kabinetų.

iMotiv EEG

Praktikoje, esant stipriam smegenų bangų išbalansavimui, binauralinė terapija per ausines neveikia taip efektingai, kaip tikimasi, nes skirtingos mūsų smegenų dalys veikia skirtingomis bangomis, širdis plaka savo ritmu, kvėpuojame taip pat savaip, o tikram atsipalaidavimui ir nusiraminimui būtina visų organų dažnių sinchronizacija, todėl vibroakustinė muzikos terapija su profesionaliai paruoštais įrašais ir kompleksiniu poveikiu yra žymiai efektyvesnė, ypač, jei kartu naudojamos ir kitos technikos: aromatai, psichologinis nusiteikimas, tinkama aplinka, šviesa ir pan.

Šumano rezonansas – tai rezonansinis dažnis tarp Žemės paviršiaus ir jonosferos, kurį sukelia žaibai, Jis kinta laike, bet vidutinė reikšmė yra 7,83 Hz. Jį būtina paminėti prie smegenų bangų, nes jo reikšmė atitinka teta-alfa diapazoną, t.y. mus, žmones ir visą gamtą veikia milijonus metų, Įrodyta, kad NASA astronautai, ilgą laiką būdami už jonosferos ribų ir nejausdami Šumano rezonanso dažnio, pradeda negaluoti, todėl dabar jie naudoja specialius generatorius. Kai kurie žmonės jaučia šį dažnį būdami gamtoje, tačiau didmiesčiuose jis yra užgožtas pramoninio triukšmo, todėl VMT metu naudojami įrašai su Šumano rezonanso dažniu.

www.glcoherence.org/monitoring-system/live-data.html

Vandenyno bangų mūša sukelia vidutiniškai 0,1 Hz dažnio bangas, kurios atitinka mūsų smegenų DELTA bangas, kai mes spinduliuojame Meilę. Tiek binauralinės terapijos, tiek Vibroakustinės muzikinės terapijos metu naudojami bangų mūšos įrašai.

Muzikinis ritmas (bytas), muzikiniai intervalai ir garsų harmonikos taip pat sukelia binauralinį poveikį smegenims, jei tinkamai parenkami. Jei binauralinės terapijos metu naudojami statiniai, konkretūs dažnių skirtumai, tai vibroakustinės muzikos terapijos metu muzikos tempas, tembrai fliuktuoja, natos yra daug ilgesnės, nei daugumoje kitų muzikinių kūrinių, todėl spėja paveikti tai vieną, tai kitą smegenų sritį, todėl ši terapija yra tokia paveiki.

Daugiau apie binauralinius ritmus: